Licencje
Ogólne wyjaśnienie licencji:
Proszę się tym nie sugerować ponieważ wyroki Sądów i Trybunału obaliły ograniczenia producentów do jednego komputera.
1. Licencja elektroniczna (ESD) jest pełnowartościową licencją na oprogramowanie. Różnica pomiędzy dostawą pudełkową i licencją elektroniczną polega na tym, że nie otrzymują Państwo pudełka z oprogramowaniem, a jedynie - poprzez e-mail - kod aktywacyjny i link do ściągnięcia programu ze strony producenta.
Kod aktywacyjny jest niepowtarzalny dla każdego klienta, więc stanowi on także potwierdzenie legalności posiadanego oprogramowania. Legalność posiadanej licencji może także potwierdzić microsoft.
Potwierdzeniem zakupu licencji jest dowód zakupu oraz kod aktywacyjny programu.
Dodatkowo, w przypadku np. kontroli, z racji faktu, iż kod aktywacyjny jest niepowtarzalny i generowany indywidualnie dla każdego klienta, legalność licencji może potwierdzić microsoft.
Wersja elektroniczna nie jest ograniczona funkcjonalnie w jakikolwiek sposób w stosunku do wersji pudełkowej. Posiada te same funkcje i zapewnia taką samą ochronę i funkcjonalność.
A poza oszczędnością pieniędzy wydanych na pudełko, płytę CD i przesyłkę oszczędzamy również papier, który trzeba byłoby zużyć na opakowanie, a także papierową fakturę.
2. Wersje pudełkowe (Retail licenses)
To najprostsza licencja oferowana przez Microsoft. Jej idea też jest prosta. Klient kupuje oprogramowanie w odpowiednim sklepie lub przez Internet i staje się jego stuprocentowym właścicielem. Takie warunki dotyczą głównie użytkowników domowych i przeznaczone są dla systemu operacyjnego Windows i pakietu biurowego Office. Oprogramowanie można instalować wielokrotnie, ale należy pamiętać, aby było zainstalowane tylko na jednym komputerze w tym samym czasie. Niektóre edycje pakietu Office, oprócz instalacji na komputerze stacjonarnym, umożliwiają również korzystanie z niego na urządzeniu mobilnym, na przykład laptopie czy tablecie.
- Plusy: prosty zakup, możliwość korzystania z oprogramowania na innym urządzeniu
- Minusy: cena jest wyższa niż w przypadku licencji OEM
3. Licencje OEM - jest przenaszalna i nie obowiązują ograniczenia do jednego komputera potwierdzone wielokrotnymi wyrokami sądów...
4. Licencje dostępowe CAL (Client Access License)
Dotyczą oprogramowania serwera sieciowego. Licencje CAL pozwalają użytkownikowi korzystać z usług udostępnianych przez serwer. Jest do dosyć skomplikowana metoda licencjonowania ze względu na różny charakter produktów serwerowych oraz samej sieci. Microsoft oferuje CAL na urządzenie oraz CAL na użytkownika.
- CAL na urządzenie – licencja musi być zakupiona na każde urządzenie mające dostęp do serwera, ale nie jest istotne ilu użytkowników będzie korzystało z tego urządzenia.
- CAL na użytkownika – licencje otrzymuje użytkownik i dzięki temu będzie mógł swobodnie korzystać z usług serwera, np. drukowanie lub udostępnianie plików. Nie ważna jest przy tym liczba urządzeń, z których użytkownik otrzymuje dostęp. Licencje CAL na użytkownika mają największy sens wtedy, gdy użytkownicy logują się na serwer z urządzeń mobilnych (laptopów, smartfonów, tabletów).
5. Licencje detaliczne (FPP–Full Packaged Product):
Dokumentem stanowiącym dowód zakupu licencji jest Umowa Licencyjna Użytkownika Oprogramowania (EULA–End UserLicense Agreement). Umowa ta może być załączona do produktu w postaci dokumentu lub dostępna wewnątrz programu w trybie online. Aby udowodnić posiadanie licencji należy zachować Umowę Licencyjną Użytkownika Oprogramowania (EULA)
- jeśli była dołączona do produktu
- a także kopię faktury zakupu.
Oprogramowanie (Nowe i używane) Sytuacja Prawna:
Oświadczam, że oferty w sklepie internetowym spełniają warunki określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 Lipca 2012r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych należy rozumieć w taki sposób, że drugi nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogą się powołać na przewidziane w art.4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpanie prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego. Bez znaczenia jest to, czy ta kopia programu komputerowego została udostępniona klientowi przez podmiot praw autorskich w drodze pobrania jej z jego strony internetowej czy też za pomocą materialnego nośnika takiego jak CD-ROM czy DVD. Z motywów 4 i 5 dyrektywy 2009/24, wydanej na podstawie art. 95 WE, wynika że ma ona na celu wyeliminowanie różnic istniejących w prawodawstwie państw członkowskich, które istotnie naruszają funkcjonowanie rynku wewnętrznego w zakresie dotyczącym programów komputerowych. Jednolita wykładnia pojęcia "sprzedaży" jest konieczna do tego, aby uniknąć sytuacji, w której przyznana w tej dyrektywie ochrona podmiotów praw autorskich może różnić się w zależności od mającego zastosowanie prawa krajowego. W konsekwencji autor oprogramowania nie może sprzeciwić się odsprzedaży swych "używanych" licencji umożliwiających korzystanie z jego pobranych z Internetu programów. Wyłączne prawo do rozpowszechniania kopii programu komputerowego objętej taką licencją zostaje wyczerpane wraz z jej pierwszą sprzedażą. Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.
http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094pl.pdf
W przedmiocie licencji OEM na system operacyjny Windows. Zgodnie z aktualnymi orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej oraz Sądu Okręgowego w Warszawie licencja typu OEM umożliwia ponowną instalację programu komputerowego będącego jej przedmiotem na innym urządzeniu. Nadto postanowienia licencji taką możliwość wyłączające są niezgodne z obowiązującym prawem, a co za tym idzie bezskuteczne. Zobowiązanie się do dystrybucji oprogramowania OEM tylko łącznie ze sprzętem nie jest skuteczne na potrzeby wyczerpania prawa, a zatem naruszenie tego warunku (i wprowadzenie do obrotu samego oprogramowania) jest legalne zgodnie z art. 51 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Więcej informacji dostarczy lektura tych powszechnie dostępnych orzeczeń:
https://www.saos.org.pl/judgments/201789